Výrobci

Information

Milé maminky a tatínkové,

 

chcete přebalovat vaše dítě do plen, které budou šetrné ke zdraví, životnímu prostředí i k vaší peněžence? Přesně takové jsou látkové pratelné pleny. Možná jste už o nich slyšeli nebo četli v diskusích, ale zatím váháte, zda jsou pro vás to pravé. Pokusíme se vám v rozhodování trochu pomoct a něco vám o látkových plenách povíme.

 

* PROČ POUŽÍVAT LÁTKOVÉ PLENY?

 

Důvodů je určitě mnoho. Pro někoho je to životní styl nebo se Vám prostě jen více líbí dětský zadeček v barevných svrchních kalhotkách.

 

Hlavní důvody jsou tři:

 

- zdraví miminka:

Látkové pleny jsou prodyšné, nezpůsobují přehřívání pohlavních orgánů a hlavně neobsahují žádné chemické látky.

 

- ekologie:

Jedno dítě při používání jednorázových plen vyprodukuje asi 1 tunu odpadu.

 

- finanční úspora

Používání látkových plen je asi o polovinu levnější (záleží na typu plen) než pleny jednorázové. Látkovky pak můžete použít i na další dítě, využít v domácnosti nebo prodat.

 

* TYPY LÁTKOVÝCH PLENEK

 

Typů látkových plenek je hodně, což je dobře, protože si každý může najít takové plenky, které mu a hlavně děťátku nejvíce vyhovují.

 

.          Čtvercové pleny

Určitě znáte klasické bílé bavlněné čtvercovky. Tyto pleny se vyrábějí ve velikosti 70x70 cm nebo 80x80 cm a mají mnoho využití. Nepostradatelné jsou při kojení, při ublinkávání nebo jako novorozenecká osuška. Mnoho maminek objeví jejich velké výhody i při přebalování. Čtvercové látkové pleny totiž velmi rychle schnou a dají se různě skládat. Počítat však musíte s nižší savostí. Vyšší savost nabízejí čtvercové pleny bambusové.

 

.          Vícevrstvé pleny

Vícevrstvé pleny jsou velmi šikovný „vynález“. Několik vrstev bavlněné látky je prošito k sobě, uprostřed je vrstev více. Mají tvar obdelníku, který se překládá na třetiny nebo čtvrtiny a tak vznikne savé jádro uprostřed plenky. Plenky velmi rychle schnou a jsou poměrně dost savé. Můžou se, ale nemusí žehlit. Cenově jsou velmi dostupné. U těchto plenek může být ale problém při větší dávce kojenecké stoličky – může docházet k znečištění svrchních kalhotek.


.          Látkové pleny „Vše v jednom“

Tyto pleny se tvarem i způsobem použití blíží k jednorázové plence, s tím rozdílem, že plenku nevyhodíte, ale vyperete. Pleny obsahují savou i nepromokavou vrstvu, proto tedy název „Vše v jednom“. Jsou ideální na pobyt mimo domov nebo když chcete mít přebalování co nejjednodušší. Cenová náročnost bude jistě vykompenzována pohodlným přebalováním.

 

.          Kalhotkové pleny

Kalhotkové plenky střihem připomínají jednorázovou plenku, neobsahují však nepromokavou vrstvu, je na ně tedy potřeba použít ještě svrchní nepromokavé kalhotky. Kalhotkové plenky jsou obecně velmi savé, v závislosti na použitém materiálu. Zapínají se na suchý zip, patentky nebo snappi sponku. Manipulace s nimi je velmi jednoduchá, protože se nemusejí nijak skládat. Kalhotkové plenky jsou buď jednovelikostní nebo vícevelikostní.

Kalhotkové pleny  jednovelikostní využijete pro miminko po celé jeho plenkové období. Výhodou je, že nemusíte hlídat, kdy miminko z plenky vyroste a také nemusíte utrácet za plenky větší velikosti. Musíte však počítat s větší opotřebovaností pleny a s větším objemem na zadečku, zejména u malého miminka.

Vícevelikostní pleny jsou šité vždy pro určité váhové rozpětí miminka. Za celé plenkové období budete muset pořídit minimálně dvě sady plenek. Výhodou však bude štíhlejší zadeček a plenky určitě využijete pro další děťátko nebo prodáte.

 

.          Zavazovací látkové pleny

Zavazovací pleny se upevňují pomocí šňůrky, která se obtočí a zaváže kolem pasu miminka. Vyrábějí se v univerzální velikosti, kterou lze přizpůsobovat ohnutím plenky. Plenky samy o sobě velmi málo sajou, je proto nutné použít ještě vkládací plenku. Neobsahují nepromokavou vrstvu, takže je potřeba svrchních kalhotek.

 

.          Vkládací pleny

Vkládací plenky mají za úkol zvýšit savost hlavní pleny. Vyrábějí se z různých materiálů a mají tvar obdelníku.

 

.          Separační pleny

Separační pleny odvádí vlhkost od pokožky miminka. Pleny z viskózy nebo celulózy usnadňují přebalování tím, že stoličku můžete vyhodit se separační plenkou přímo do záchodu a látková plenka není tolik znečištěná. Pouze počuranou plenku můžete ještě několikrát vyprat.

Celulózové jsou vhodné pro novorozence a kojence s řídkou stolicí, mají velkou sací schopnost. Viskózové pro kojence s tužší stolicí, odvádějí vlhkost z pokožky do kalhotkové pleny.

 

* SVRCHNÍ KALHOTKY

 

Svrchní kalhotky zabraňují úniku vlhosti z plenky na oblečení.

 

.     PUL

Svrchní plenkové kalhotky z polyesteru s prodyšnou polyuretanovou vrstvou, která brání prosáknutí. Zapínání je nejčastěji řešeno na suchý zip, ale také na patentky. Kalhotky se nemusí prát po každém použití, stačí nechat pouze vyvětrat nebo propláchnout vodou. Polyesterky nevyvařujte, perte pouze do 60 stupňů. Nekruťte a nesušte na přímém zdroji tepla, aby nedošlo k porušení nepropustné vrstvy.

 

.     Vlněné

Vlněné kalhotky regulují vlhkost přirozenou cestou a zajišťují nejvyšší možnou prodyšnost. Vlhkost je nepřetržitě ventilována pryč z pleny. Přírodní lanolin, který kalhotky obsahují, má antibakteriální účinky (vlhké svrchní plenky se při provětrávání samy regenerují). Jedná se o nejzdravější způsob přebalování, hlavně v horku a pro citlivé děti.
Vlněné kalhotky jsou oproti kalhotkám PUL náročnější na údržbu. Před prvním použitím je potřeba kalhotky naimpregnovat lanolinem, aby nepropouštěly vlhkost. Po použití stačí kalhotky nechat vyvětrat. Když jsou kalhotky znečištěné nebo jsou už cítit močí, perte v ruce na 30°C v prostředku na vlnu. Poté vždy naimpregnujte. To udělejte i když začnou kalhotky provlhat. Kalhotky schnou asi 2 dny.

Vlněné kalhotky jsou buď natahovací  nebo se zapínáním na patentky.


.     Fleesové

Fleece je prodyšný materiál vyrobený tak, aby simuloval vlastnosti ovčí vlny. Není-li pod tlakem nepropouští tekutinu a z tohoto důvodu jsou „fleesáčky“ vhodné zejména pro malá nesedící miminka nebo pro starší děti na spaní. Kalhotly velmi rychle schnou.

 

* JAK SESTAVIT PLENKOVOU VÝBAVIČKU

 

Pro sestavení plenkové výbavičky je potřeba zvážit, jaký typ látkových plen Vám bude pravděpodobně vyhovovat, a to např. podle životního stylu, možnosti sušení, finančních možností atd. Můžete se také řídit doporučením přátel nebo referencemi v diskusích. Každému rodiči a miminku však vyhovuje něco jiného, proto se doporučuje zakoupit do začátku jen několik plenek po jednom kousku z každého vyhlédnutého typu a pokud budou plenky vyhovovat, dokoupit kusů více. 

 

* KOLIK PLENEK POŘÍDIT


Počet plenek v plenkové výbavě závisí na tom, jak často budete plenky prát. Ideální je prát látkové pleny jednou za tři dny, aby pračka byla dostatečně naplněna. Dále záleží na spotřebě plenek během dne. Pokud budete mít ve výbavičce hodně savé pleny, počet bude nižší a naopak. Takže v případě, že budete prát každý třetí den a plenková výbavička bude tvořena savými kalhotkovými plenami (spotřeba 6 plenek za den), celkový potřebný počet plenek bude  24 kusů. 18 plenek (3 x 6) spotřebujete za 3 dny + 6 plenek na den, po který budou ostatní vyprané plenky schnout. Je dobré mít v zásobě pár čtvercovek nebo vícevrstvých rychleschnoucích plenek pro nenadálé nehody.

 

 * SKLADOVÁNÍ POUŽITÝCH PLENEK


Počůrané a pokakané plenky je nutné do vyprání nějak skladovat. Máte na výběr dva způsoby: „Na mokro“  nebo „na sucho“ .

„Na mokro“ znamená, že pleny dáváte do kbelíku naplněném asi ze 2/3 vodou, do kterého můžete přidat 2–3 lžíce octa, který sterilizuje plenky a snižuje zápach.  Nebo můžete do kbelíku nakapat 5 kapek tea tree oleje nebo 5 kapek jiného étherického oleje, který má také desinfekční účinky (např. levandule). Vodu v kbelíku je nejlépe měnit jednou za den, nanejvýš za dva. Pleny nejdéle po třech dnech vyperte. Kbelík můžete občas vydezinfikovat např. Savem.

„Na sucho“ je způsob, kdy skladujete pleny v kbelíku s víkem bez vody. Pokakané pleny nejdříve propláchněte pod tekoucí vodou, případně přeperte v žlučovém mýdle, abyste předešli vzniku skvrn. Do kbelíku můžete také přidat tea tree nebo levandulový olej. Plenky taktéž neskladujte déle než 3 dny. Nám se osvědčil tento způsob skladování.

 

* PRANÍ PLENEK


Látkové pleny perte ideálně jednou za tři dny, abyste dosáhli optimálního naplnění pračky.

Z hygienického hlediska stačí prát pleny na 60 stupňů. Pleny můžete prát i na 90 stupňů, ale zvyšuje se tím opotřebování plenek. Svrchní kalhotky PUL  a plenky s polyuretanovým zátěrem (Vše v jednom a kapsové plenky) perte do 60 stupňů, aby nedošlo k porušení nepromokavé vrstvy. Vlněné svrchní kalhotky potřebují speciální péči, viz. vlněné svrchní kalhotky.

Doporučuji používat šetrné ekologické prací prostředky, např. mýdlové ořechy nebo prací gely Ulrich, které jsou šetrné k životnímu prostředí, k pokožce miminka a snižují opotřebení plenky. V případě potřeby odstranění skvrn použijte sůl na skvrny nebo plenky předeperte v žlučovém mýdle. Nepoužívejte aviváž – snižuje savost plenek! Místo aviváže můžete přidat pro změkčení asi 2 lžíce octa, který také pomáhá odstranit skvrny a dezinfikuje pleny.

 

* SUŠENÍ LÁTKOVÝCH PLEN


Ideální je sušit pleny venku na sluníčku. Pokud to možné není, doporučuji alespoň rozložit plenky co nejvíce na plocho, čímž se velmi zkrátí doba schnutí. Pleny schnou různě dlouho podle typu. Nejrychleji schnou čtvercové pleny a nejpomaleji schnou kalhotkové pleny se savým jádrem a bambusové plenky.

Látkové pleny je možné sušit i v sušičce. Doporučuje se použít program cool nebo usušit jen „na půl“ a pak dosušit na vzduchu, aby nedošlo k přesušení a ztvrdnutí plenek.

  

* S PLENKAMA NA CESTÁCH


Látkování je nepřetržitý proces praní a sušení, se kterým musíme počítat i při cestování. Pokud se chystáte na návštěvu nebo třeba jednodenní výlet, stačí vzít s sebou čisté pleny a něco, kam budete ukládat použité plenky. Pokud se chystáte na víkend, doporučuji před odjezdem plenky vyprat, převézt je mokré a na místě pobytu usušit. Použité plenky pak zase vyprat po návratu doma. Jak už víte, plenky by se měly prát nejméně jednou za tři dny, což znamená, že pokud jedete pryč třeba na týden, bude nutné si zajistit možnost praní.

 

* PLENKOVÉ "POTÍŽE"


Zadeček miminka v látkových plenách bude vždy větší než v plenách jednorázových. Může se stát, že když pořídíte miminku např. rifle, tak je bude mít moc úzké a přes zadeček je nepřetáhnete. Také body bude dříve příliš krátké. V tomto případě Vám pomůže prodlužovač body.

Protože jsou látkové pleny i svrchní kalhotky prodyšné, propouštějí i pachy. Pokud přebalujete dostatečně často, nemusíte se bát, že Vaše miminko bude cítit. I když v případě požití některých potravit, jako je například květák nebo brokolice, se i toto může stát. Proto doporučuji tyto potraviny nepodávat, pokud se chystáte například na návštěvu:-)

 

* PÉČE O POKOŽKU ZADEČKU

 

Pokožka miminka je velmi citlivá, proto vyžaduje jemnou péči.

- při přebalování nechejte zadeček na pár minut větrat.

- k omývání používejte nejlépe samotnou vodu. Pokud je potřeba důkladnější umytí, použijte přírodní olivové mýdlo.

- omezte používání parfémovaných čistících ubrousků.

- pravidelné natírání zadečku olejíčkem vytvoří ochranný "film," který chrání před působením moči a zanechává zadeček stále jemný.

 

Máte dotazy? Neváhejte nám napsat nebo zavolat. Rádi vám vše vysvětlíme a poradíme.

 


Uložit

Uložit


Aktuálně


Likvidace e-shopu, sleva 50 % na vše, kód KONCIME.


Při objednávce nad 1000 Kč je doprava i platba zdarma. Připočítávání doběrečného prosím ignorujte, na odstranění chyby se pracuje.


Pokud chcete zjistit stav věrnostních bodů nebo body využít, napište prosím na email.

.

Košík  

Žádné zboží

Poštovné 0 Kč
Celkem 0 Kč

Košík K pokladně

Nepřehlédněte

Tipy na dárek

Použijte kolečko myši